Scroll to top

5 tipov pre šťastné detstvo


Marek Tuska - 24. mája 2022 - komentár

Buďte vzorom pre vaše dieťa

Dieťa formuje najmä jeho okolie, ktoré pozoruje od narodenia. Vzhľadom na to, že najviac času trávi so svojimi rodičmi, prípadne súrodencami a opatrovníkmi, je dôležité byť si vedomý svojho správania. Rodičovstvo a výchova detí je vlastne taká skúška dospelosti. Či naozaj dokážeme zvládnuť a pomenovať svoje emócie a správať sa férovo voči sebe, aj dieťaťu S priznaním si chyby a ospravedlnením netreba čakať, kým dieťa rozumie každé naše slovo. Práve my sme pre nich vzorom. Ak dieťa vidí, že aj my si dokážeme priznať chybu, a že mýliť sa je ľudské, dokáže to neskôr aj ono. Týmto spôsobom vedieme dieťa k zdravému vývoju, kedy sa nebojí objavovať svet aj napriek chybám, ktoré počas objavovania môže spraviť.

Tip
Mám 2 ročného syna. Ak mám pár dní náročnejších, cítim sa v strese, reagujem neprimerane, dieťa sa začne rozčuľovať. Akonáhle začnem pátrať po príčine jeho
hnevu, či zúrivosti, často zistím, že napodobňuje mňa. Keď sa necíti v pohode, vníma moje reakcie a opakuje to, čo vidí a cíti.
Je na mieste, keď rodič hovorí s dieťaťom o týchto veciach hneď, ako si ich uvedomí. Pomenovanie správania, z čoho správanie vychádza a následne priznanie si chyby a ospravedlnenie. Netreba čakať, kým dieťa rozumie každé naše slovo. Ak budeme tento princíp uplatňovať od skorého ranného veku dieťaťa, dieťa sa naučí, že je normálne mať aj zlú náladu. Treba s ňou však vedieť pracovať. Ak dieťa vidí, že aj my si dokážeme priznať chybu, a že mýliť sa je ľudské, dokáže to neskôr aj ono. Práve takto vedieme dieťa k zdravému vývoju, kedy sa nebojí objavovať svet aj napriek chybám, ktoré počas objavovania môže spraviť.

Verte, že vaše dieťa je prirodzene dobré

Nie sú dobré a zlé deti. Ak veríme, že naše dieťa je dobré, uverí tomu aj ono samo. Oveľa ľahšie sa žije s nálepkou dobré dieťa ako zlé dieťa. A pri tom, z čoho vychádzame, že je dieťa zlé? Z toho, že plače? Možno ho niečo bolí. Z toho, že niekoho udrie? Možno to videlo na ihrisku a zatiaľ mu nikto nevysvetlil, že takto sa situácia nevyrieši a môže ublížiť aj iným deťom/ľuďom. Alebo z toho, že dieťa hodí hračku na zem? Možno len skúša gravitáciu. S deťmi treba hovoriť o týchto „zlých“ veciach, aby ich dokázali neskôr aj oni sami vyhodnotiť ako sami voči sebe, tak aj voči iným, v čase, keď nebude môcť byť vedľa nich.

Tip
Nemýľme si vieru v dobro dieťaťa s neustálou chválou. Tá nie je úplne na mieste, dokonca dokáže dieťa zmiasť a vo vyššom veku dokáže znížiť motiváciu dieťaťa sa
učiť nové veci, ak nebude dostávať tento „chválený“ stimul. Je v poriadku pochváliť dieťa, keď sa mu podarí niečo prvý krát, ale neustále opakovanie napríklad: „si šikovný/á“ bez udania v čom je viac-menej zbytočné. 
Dieťa bude neskôr cítiť motiváciu posúvať sa ďalej len kvôli odmene – pochvale a nie kvôli sebe samému.

Zamerajte sa na hru a vonkajšie aktivity

Hrajte sa so svojimi deťmi. Odložte mobil, počítač, vypnite TV a naplno sa sústreďte na hru. Nechajte dieťa, nech si samo vyberie aktivitu, nech si samo určí akú rolu v tejto aktivite chce zastávať, podporte ho v jeho zmýšľaní. Dajte mu priestor na to, aby mohlo spraviť chybu. Nenaprávajte po ňom chyby. Asi nebude veža z kociek pekne úhľadná na prvý pokus, ale dôležité je, aby ste ocenili dieťa za to, že sa podujalo samostatne postaviť stavbu. Vaša prítomnosť mu dodá odvahu, že stojíte za ním, dôverujete mu a v prípade potreby ste tam pre neho. Aj toto je jeden zo spôsobov ako vychovať spokojné dieťa, ktoré si bude dôverovať a bude vedieť, že aj keď spraví chybu, môže prísť bez hanby za vami.

Tip
Deti milujú objavovanie. Svet vonku je iný ako kedysi, ale verím, že každý dokáže nájsť vo svojom okolí malý park, les, či lúku. Spoznávanie rastlín, stromov, zvierat,
zvukov, či kameňov podnecuje detskú zvedavosť a kreativitu. Vonku sa deti vedia naučiť spoznávať farby, typy počasia, porovnávať (menší/väčší), počítať (kamene,
žalude, konáriky,…) a podobne. Dajte dieťaťu čas, keď sa vŕta paličkou v zemi, keď skúma kvety, alebo skáče v kalužiach. Je veľmi dôležité, aby dieťa spoznalo každé počasie a vedelo, ako sa v ňom má chovať. Neexistuje totiž zlé počasie, len zle oblečený človek. A verte mi, že väčšina detí miluje skákať v gumákoch po kalužiach, robiť anjelov v snehu, či stavať snehuliakov. Čím skôr dieťa vystavíte aj horším poveternostným podmienkam, tým skôr si navykne na diskomfort a dokáže ho prekonávať. Samozrejme, všetko s rešpektom voči potrebám dieťaťa.

Rešpektujte dieťa a jeho vývojové míľniky

Nenúťte svoje dieťa do niečoho, čo mu nie je príjemné. Či sa jedná o návštevy, športové aktivity, alebo chuť do jedla. Skúste aspoň pol dňa pozorovať sám seba a svoje pocity. Koľko krát za deň robíte aktivitu, ktorá Vám nie je po vôli. Ako sa cítite? Čo sa deje s Vašim telom? Prečo sa to deje? Jete jedlo, na ktoré nemáte chuť, alebo
Vám vôbec nechutí? Objímate pri privítaní ľudí, ktorí Vám nie sú úplne blízki? V živote jedinca sú situácie, kedy musíme spraviť niečo, čo nám nie je po vôli. Ide však o to, ako to dokážeme spracovať.

Tip
Zapracujte na tom, aby Vaše dieťa v skorom rannom veku dokázalo rozlíšiť príjemné a nepríjemné situácie a neskôr dokázalo prejaviť svoj nesúhlas, keď mu nejaká
udalosť príjemná nie je. Je dôležité, aby sme dieťa naučili vnímať svoje pocity, vedeli ich pomenovať a nepotlačili ich v sebe. Ak tak neurobíme, môže to byť z dlhodobého hľadiska nebezpečné a viesť k frustráciám a depresiám. Pýtajte sa svojho dieťaťa ako sa cíti, zaujímajte sa o jeho názory, rešpektujte jeho rozhodnutia.
Verte mu a neznevažujte jeho emócie.

Príklad:

Prídete s dieťaťom na návštevu. Je to pre neho nové prostredie, noví ľudia. Nechce sa pozdraviť, drží sa vás ako kliešť. Čo v takejto situácii? Keď viete, že Vaše dieťa máva z nových situácii strach, pripravte ho na to, čo sa približne bude diať. Keď prídete na návštevu, dajte sa do úrovne očí dieťaťa s pokojom mu povedzte, že ste tu pri ňom a pre neho. Dajte mu najavo, že rozumiete jeho pocitom a je v poriadku, ak sa v tejto chvíli necíti na to, aby pozdravil. Zoberte dieťa na ruky a povedzte mu, že sa spoločne pozriete kde ste a zoznámite. Spýtajte sa, či je to takto pre neho v poriadku. Jednoducho, prihliadajte na názory a pocity detí. Ak budete voči nim prejavovať odpor, bude to produkovať len ďalší odpor.

Podporujte pozitívny prístup a rámovanie

Tento bod v sebe zahŕňa takmer všetky vyššie spomenuté. Otvorene sa s dieťaťom rozprávajte každý deň aspoň 20 minút. Pohovorte si s ním o tom, čo zažilo v škôlke, v škole, aké situácie riešilo a ako ich vyriešilo. Nevyjde mu zápas? Nevadí. Zoberte to s humor. Rodič by mal najlepšie vedieť, čo platí na jeho dieťa. Čo je práve tá vec, ktorá ho povzbudí bez toho, aby ho musel zosmiešniť, zhodiť jeho výkon, alebo naopak zbytočne uchlácholiť a pochváliť, aj keď nie je za čo. Veď už len prečítanie tejto vety je oxymoron 🙂 Podporiť pozitívy prístup neznamená, že sa rodičia tvária, že nič negatívne neexistuje. Snažia sa však prerámovať pohľad na svet v pozitívnom svetle.

Príklad:

Jednoduchým príkladom je veta: „Nelez tam, lebo spadneš.“ Automaticky rodič projektuje negatívnu udalosť a dieťa počuje koreň slova bež a spadneš. Je veľká pravdepodobnosť, že sa to naozaj stane, pretože mozog dostane informáciu a telo ju vykoná. Kdežto, ak povie: „Opatrne, lepšie udržíš balans“, detský mozog dostane informáciu, že telo má spomaliť, a nič sa nestane.

Tip
Ja osobne si píšem na tabuľu tieto pozitívne prerámovania, aby som ich mala na očiach a keď sa dostanem do stresovej situácie, rýchlo prebehnem byt očami a nájdem si vetičku, ktorá podporí, zastaví, naladí. Stojí to za to!

 

Podobné články