Scroll to top

Každé dieťa je jedinečné


Marek Tuska - 11. mája 2022 - komentár

Každé dieťatko je iné. Myslite na to v každom období jeho vývoja

Príchodom detí do rodiny prichádza mnoho radostí, ale aj starostí. Je nádherné sledovať ako napredujú, ako sa zo dňa na deň učia nové veci a prekonávajú neľahké prekážky. Ich sila a odhodlanie sú pozoruhodné. My dospelí by sme mali čo robiť, aby sme sa im čo i len trochu vyrovnali. Toto krásne a dynamické obdobie však rodičom často prináša obavy, ktoré sú veľakrát neopodstatnené. Vyplývajú s nadmerného množstva informácii, ktoré sa na nich valia zo všetkých strán.

Neustále porovnávanie

Rozdiely v temperamente, v raste, spánku, jedení, v psychomotorickom vývoji, atď. – toto sú témy, ktoré trápia mnoho mám. Takmer každá vám okamžite vymenuje niekoľko „problémov“, ktoré aktuálne rieši.

V podstate od narodenia dieťatka neustále hľadáme informácie o tom, čo a kedy by malo dieťa zvládnuť a čo máme urobiť preto, aby sme ich v správnom vývoji podporili. Informácii je obrovské množstvo, potrebujeme veľa odhodlania a trpezlivosti, aby sme im dokázali porozumieť a selektovať tie podstatné.

Snažíme sa vyrovnať s vopred stanovenými tabuľkami, s informáciami od našich mám a starých mám, lebo „takto sa to robilo kedysi“,  ale vrásky nám robí najmä to, že naše dieťa porovnávame bábätkami známych, či influencerov. Googlime, pýtame sa kamarátok, čítame rôzne „zavádzajúce“ a ničím nepodložené fóra, namiesto toho, aby sme sa tešili z maličkých pokrokov, ktoré naša ratolesti zvládnu každý deň. Máme stres a obavy, pritom na ne vôbec nie je dôvod. Neustále si opakujeme, že každé dieťa je iné, napriek tomu nám uniká podstata týchto slov.

Po príchode do škôlky sa tento „problém“ často ešte prehĺbi. Zrazu má naše dieťa okolo seba nový kolektív, nové prostredie….a znovu porovnávame. Ako rozpráva, koľko vie jazykov, papá priveľa alebo naopak primálo, má pár kíl navyše? Zoznam nikdy sa nekončiacich otázok, na ktoré v podstate nikto nevie odpoveď.

Bábätko potrebuje najmä vašu lásku

Každé bábätko má svoju vlastnú cestičku vpred, je iné a jedinečné. Nezáleží na tom, či sa naučí nové veci skôr alebo neskôr. Deti sa v tomto období vyvíjajú veľmi rýchlo a jednotlivé zručnosti preto nemožno zaškatuľkovať do jednotlivých mesiacov.

Neustále porovnávanie a pochybnosti neprospievajú nám rodičom, ale ani detičkám. Oni to vnímajú viac, ako by sme to čakali. Preto milujte vaše deti také, aké sú a nepokúšajte sa ich porovnávať. Každé  dieťa je výnimočné. A to je na tom práve to krásne. Veď ako by aj mohli byť rovnaké, keď vyrastajú v rôznom prostredí (byt, dom, dedina, mesto), s rôznymi ľuďmi a sami disponujú najrôznejšími vlastnosťami.

Milí rodičia, ostatne prosím pokojní. Vaše dieťatko to určite zvládne. Každú výzvu, ktorá ho čaká. Buďte mu oporou a venujte mu pozornosť a lásku, koľko len môžete. Deti sú často oveľa silnejšie, ako si dokážeme predstaviť, a naše obavy ostanú len obavami, na ktoré časom zabudneme. Dôverujte svojim detičkám, využívajte svoju materskú intuíciu. Verte, že deti vám ukážu, kedy sú na čo pripravené.

Podobné články